Global Playgrounds – Game Design on Migration and Integration

Kategori: duyuru, Etkinlik, Proje | 0

Global Playgrounds – Game Design on Migration and Integration

2– 9 Ekim 2017, İzmir

Almanya ve Türkiye’den gençlere yönelik oyun geliştirme atölyesi

Oyun Tasarım Projesi, genç mültecilerin entegrasyonu için Türkiye ve Almanya’dan 24 genci, birlikte oyun (kutu oyunu, kart oyunu, simülasyon, rol oyunu vb.) geliştirmeleri amacıyla, davet etmek istiyor. Atölye çalışmasında, karşılıklı olarak deneyimler paylaşılacak ve birlikte oyun metotları geliştirilecektir. Bu metotları gündelik yaşamda yerel halk ve mülteciler kullanabilecek ve beraber şekillendirebilecekler.

Ayrıca şu konular ele alınacaktır: Oyun geliştirirken nelere dikkat etmeliyim? Nasıl cazip ve anlaşılır materyaller tasarlayabilirim? Oyunları nasıl uygulayabilirim? Hangi oyun fikirlerinin takip edilmesini istiyoruz?

Atölye çalışması, Almanya ve Türkiye’den tecrübeli eğitmenler tarafından yönetilecektir. Gruplar, içlerinde kendi oyunlarını geliştirir, test eder ve yönergeleri tecrübe eder. Ayrıca, bu oyunları daha sonra pratikte uygulamak için, nerede ve kiminle oynanmasının uygun olacağı düşünürler. Çalışma dilleri Almanca ve Türkçe’dir. Tercümanlarımız mevcuttur.

Oyunlar İzmir kentinde geliştirilecek vemültecilerle beraber oynanacaktır.

Proje birlikte ve birbirinden öğrenme imkanı sunarken, çeşitlilik arz eden toplumlardaki birlikteliği iyileştiren fikirleri somut adımlara dönüştürmek için olanaklar da sunar.

Katılım Koşulları

  • 18 ila 24 yaşlar arasındasın.
  • Kendi ülkendeki genç mültecilerin durumuyla ilgileniyor ve başka gençlerle bu konuda paylaşımda bulunmak istiyorsun.
  • Almanya ve Türkiye’deki göç ve entegrasyon konularını ele alan ve daha sonra iki ülkede uygulanacak olan, Almanya ve Türkiye’den yaratıcı kişiliklere sahip gençlerin olduğu bir grupta oyunlar geliştirmek istiyorsun.
  • Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel değişimle ilgileniyorsun.

Karşılanan Harcamalar

  • Etkinlik yerine gidiş ve dönüş seyahati
  • İzmir’deki seminer binasında barınma ve tam pansiyon konaklama
  • Atölye çalışması programı

Kişisel ihtiyaçlar için yapılacak harcamalar program imkanları kapsamında yer almamaktadır.Katılım ücreti talep edilmemektedir.

Başvuru ve Mühletler

Başvuru için mültecilik ve göçmenlik deneyimi olan veya olmayan genç insanlar davet edilmektedir.

Almanya’dan yapılacak başvurular için:

Lütfen doldurulmuş başvuru formunu 14 Ağustos 2017 tarihine kadar Alexander Kuschel’e gönder: globalplaygrounds@planpolitik.de

Türkiye’den yapılacak başvurular için:

Lütfen doldurulmuş başvuru formunu 14 Ağustos 2017 tarihine kadar Simge Sönmez’e gönder: simgesonmez@sagliktagencyaklasimlar.org

Başvuru prosedürünün sonucu hakkında sana e-posta yoluyla bilgi verilecektir.

Düzenleyici

Global Playgrounds – Game Design on Migration and Integration Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya gGmbH’nin, planpolitik ve Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği‘nin işbirliği ile ortaya konan bir projedir.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya, iki ülke arasında öğrenci ve gençlik değişimini yoğunlaştırmak ve somut projelerle ve mevcut programların bir araya getirilmesiyle karşılıklı değişimin imkanlarını daha da iyileştirmek istiyor. İki ülkedeki insanların karşılıklı anlayışının daha da iyileştirilmesi ve ilişkilerin daha da güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

planpolitik 10 yılı aşkın bir süreden beri planlama oyunları ağırlıklı olmak üzere gençlik ve yetişkin eğitiminde interaktif yöntemler geliştirmektedir. planpolitik uygulamaların yanı sıra bu yöntemlerin başarılı olarak nasıl kullanılabileceğine dair düzenli olarak eğitimler sunmaktadır. Mültecilik ve entegrasyon bu aşamada ağırlıklı konular arasında yer almaktadır. Almanya haricinde planpolitik dünya genelinde ve Avrupa ölçeğinde çok sayıda sınır ötesi projede partner konumunda katılım sağlamaktadır.

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği (Y-PEER Türkiye)’nin 28 Temmuz 2015 tarihinde tüzel kişilik kazanmasıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Sağlık ve eğitim başta olmak üzere benzeri alanlarda doğru bilgiye erişimlerini sağlayarak genç insanlarda tutum ve davranış değişikliği yaratmayı, buna paralel olarak genç insanların başta karar alma mekanizmaları olmak üzere tüm alanlarda özne olarak kabul edilmesini, bireysel niteliklerin açığa çıkarılarak güçlendirilmesini, öznelliklerinin temel alındığı alanlar açarak katılım odaklı sosyal faydayı gerçekleştirmeyi kendisine vizyon edinen bir sivil toplum kuruluşudur.

Almanya’dan sorularınız için:

Alexander Kusche

globalplaygrounds@planpolitik.de

Türkiye’den sorularınız için:

Simge Sönmez

simgesonmez@sagliktagencyaklasimlar.org

Gençlik Köprüsü Türkiye – Almanya’da irtibat:

Katrin Yaşar

T + 49.211.837.2639

yasar@jugendbruecke.de

Proje Alman Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından finanse edilmektedir.

Global-Playgrounds_Basvuru-Formu